no-img
استار پروژه

پاورپوینت در رابطه با اعتیاد نوجوانان | استار پروژه


استار پروژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

PPT
پاورپوینت در رابطه با اعتیاد نوجوانان
ppt
مارس 25, 2019
31 مگابایت
39 اسلاید (powerpoint)
۷,۰۰۰ تومان
۷,۰۰۰ تومان – خرید

پاورپوینت در رابطه با اعتیاد نوجوانان


پاورپوینت در رابطه با اعتیاد نوجوانان (نکات ضروری در آموزش پیشگیری از مصرف مواد به نوجوانان)

در قالب فرمت پاورپوینت (powerpoint) قابل ویرایش

 

قسمتی از متن پاورپوینت :

ویژگی های دوران نوجوانی : دوره نوجوانی از مهمترین و حساس ترین دوره های زندگی انسان به شمار می رود. در این دوره، تغییراتی در جسم و روان نوجوان رخ می دهد که هر کدام به نوعی بر او اثر می گذارد. گاهی این تغییرات، شخصیت و منش او را به کلی دگرگون می سازد. از این رو شناخت جنبه های مهم روانی، عقلانی، جسمانی و اخلاقی نوجوان، این توانایی را به او و اطرافیانش می دهد تا شیوه صحیح برخورد با تغییرات جسمی و روحی دوره نوجوانی را بدانند. این آگاهی، از بروز ناسازگاری های خاص این دوران جلوگیری می کند. دوران نوجوانی، همزمان با دوران بلوغ است. دوران بلوغ یکی از بحرانی ترین دوره های زندگی هر فرد است. دوره نوجوانی و بلوغ، به سنین بین ۱۲ تا ۱۸ سالگی اطلاق می شود. گاهی گذشتن از مرز کودکی و رسیدن به قلمرو بلوغ، با نابسامانی های زیادی روبروست.

برزخی بودن این دوره : در این دوره، نوجوان نه دیگر کودک به حساب می آید و نه هنوز به درستی بالغ شده است. وی در مرز بین این دو مرحله یعنی کودکی و بزرگسالی قرار دارد و با انتظارات خاص هر دو دوره روبرو است. اگر کاری کودکانه کند، او را ملامت می کنند که بزرگ شده و این کار در شأن او نیست، از سوی دیگر نیز در زمره بزرگسالان محسوب نمی شود. یکی از سؤالات در دوره نوجوانی این است که من کیستم؟ این سؤال، قرنهاست ذهن بشر را به خود مشغول کرده و موضوع اشعار، داستانها و زندگی نامه های بی شماری بوده است. این سؤال در دوره نوجوانی، می تواند به درک هویت نوجوان کمک کند.

رشد جنسی : رشد جنسی یکی از موارد مهمی است که خانواده ها باید به آن توجه کنند. به تغییرات زیستی ابتدای دوره نوجوانی بلوغ گفته می شود. بلوغ جنسی به معنای رسیدن به سن تولید مثل و میل جنسی است. هدف اصلی رشد جنسی، ایجاد توانایی تولید مثل در دختران و پسران است. در دختران، اولین قاعدگی معمولا یک یا دو سال پس از رسیدن به نقطه جهش نموی و هنگامی که وزن به حدود ۴۵ کیلوگرم رسیده باشد آغاز می شود. علایم اولیه بلوغ با فعالیت هورمون های واسطه غده هیپوفیز ظاهر می شود که بر ترشحات غدد تیروئید، فوق کلیوی و جنسی تأثیر دارند. فعالیت غدد فوق کلیوی باعث افزایش قد و رشد مو در ناحیه زیر شکم، همچنین بروز جوش های صورت می شود. میزان ترشح هورمون های آندروژن و استروژن در دوره کودکی در دختران و پسران مشابه است، اما در این دوره تغییر می کند و آندروژن بیشتر در پسران، و استروژن بیشتر در دختران ترشح می گردد و صفات ثانویه جنسی را به وجود می آورند.

کوروش محمدی گفت : در ارتباط با گرایش نوجوانان به مواد مخدر باید مجموعه عوامل را بررسی کنیم و نمی توانیم تنها یک عامل یا یک بعد را برای این آسیب در نظر بگیریم وی افزود : در علل گرایش نوجوانان در مقطع دانش آموزی چند نکته مهم دخیل است : اول اینکه نوجوانان در سنین الگو پذیری هستند و به راحتی از اطرافیانشان الگو دریافت می کنند اما الگو هایی که در جامعه برای نوجوانان جذاب هستند الگوهای سالمی نیستند و متاسفانه بسیاری از الگوهای ناسالم و عبور از هنجارها و خط قرمزها برای نوجوانان پر رنگ تر است به عنوان مثال با یک دروغ ساده از مرز اخلاقی عبور می کنند و به مرور دروغ گفتن برایشان هنجار می شود.

رییس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران ادامه داد : این رفتار نوجوانان ریشه در اصول تربیتی خانواده دارد، الگوهای ناسالم برای نوجوانان قطعا از خانواده شروع می شود حالا ممکن است برخی از خانواده ها بگویند ما معتاد نیستیم چرا فرزندمان چنین شد ما در جواب می گوییم قرار نیست همه معتاد باشند کافی است خانواده از یک مرز اخلاقی عبور کند و این نشان می دهد که خانواده با عبور از مرزهای هنجار موافق است و برای نوجوان این ذهنیت القا می شود که عبور از هنجار مشروعیت دارد پس به سوی ناهنجاری سوق داده می شود.
محمدی عنوان کرد : نکته دوم، ویژگی های روانشناختی نوجوانان است، برای نوجوانی سن هیجانات و معادل سن طوفانی و سن هیجانی مطرح می شود و اگر هیجانات نوجوانان به درستی در فضای تعاملی و اجتماعی پیرامونش پاسخ های خود را دریافت نکند این به تلنباری از هیجانات که پاسخ مناسبی دریافت نکرده اند، تبدیل می شود و نوجوان به سیر منفی و قهقرایی سوق داده می شود.

چرا نوجوانان به مصرف مواد مخدر روی می آورند؟ در این مطلب به بررسی موارد گرایش دهنده نوجوانان و جوانان به اعتیاد می پردازیم و می خواهیم بدانیم چه عواملی در ایجاد اعتیاد در آنها تاثیر گذارند؟ عوامل فردی موثر در گرایش به مصرف مواد مخدر عبارتند از :
فشارهای عصبی و بیماری های روحی :
کسانی که دائما در معرض فشارهای عصبی و محیطی قرار دارند، بیشتر از دیگران در معرض خطر گرایش به اعتیاد هستند موقعیت هایی همانند کنکور، از دست دادن نزدیکان، شکست های عاطفی، مالی، شغلی، تحصیلی، انتخاب همسر و … ممکن است در زندگی هر جوانی پیش آید. اضطراب، افسردگی شدید، پرخاشگری و رفتارهای ضد اجتماعی، زمینه ساز بروز اعتیاد هستند.

فهرست مطالب :

  • آشنایی با ویژگی های رشدی نوجوانان
  • نکات ضروری در آموزش پیشگیری از مصرف مواد به نوجوانان

 


قیمت فایل : ۷۰۰۰ تومان – فرمت : powerpoint (قابل ویرایش) – صفحات : ۳۹

  • خریدار گرامی : برای دانلود فایل پیشنهاد می کنیم از مدیریت دانلود استفاده کنید. همینطور فایل در قالب فرمت zip میباشد و برای اجرا نیازمند نرم افزار WinRaR میباشد.
۷,۰۰۰ تومان – خرید


دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *