no-img
استار پروژه

مقاله کاربرد سلولز و مشتقات آن در صنعت دارو سازی – استار پروژه


استار پروژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

PDF
مقاله کاربرد سلولز و مشتقات آن در صنعت دارو سازی
pdf
آگوست 28, 2018
139 کیلوبایت
6 صفحه (pdf)
۲,۰۰۰ تومان
۲,۰۰۰ تومان – خرید

مقاله کاربرد سلولز و مشتقات آن در صنعت دارو سازی


مقاله کاربرد سلولز و مشتقات آن در صنعت دارو سازی

در قالب فرمت پی دی اف غیرقابل ویرایش

نویسندگان : جابر حسین زاده، علی عبدالخانی، حمید خدابنده لو

 

قسمتی از متن مقاله :

سلولز فراوان ترین زیست بسپار است. این بسپار در دیواره سلولی بسیاری از موجودات زنده، از باکتری ها (سینوباکتریا)، تا پروکاریوت ها (آستو باکتر، ریزوبیوم، آگروباکتریم) و تا یوکاریوت ها (قارچ ها، آمیب ها، جلبک های سبز، جلبک های دریایی و آب شیرین، خزه ها، سرخس ها، بازدانگان، نهان دانگان) وجود دارد. همچنین این زیست بسپار توسط برخی جانوران نیز تولید می شود. سلولز طبیعی ساخته شده توسط بیوسنتز در موجودات زنده فقط از واحدهای گلوکز، به عنوان انیدروگلوکز یا واحدهای گلوکان تشکیل شده. مشتقات سلولزی حاصل از واکنش هایی مانند هیدرولیز اسیدی، آزمایش قلیایی، اکسایش، شبکه بندی، استری شدن، کربوکسی متیل دار شدن، نیترو دار شدن و کوپلیمر شدن پیوندی، سال هاست که در فرآورده های متنوع (کاغذ، منسوجات، محصولات غذایی، آرایشی-بهداشتی و دارویی) استفاده می شوند.

نیاز به دارو و درمان صحیح به موازات رشد فزایند جمعیت، رو به افزایش نهاده است. دارو درمانی با فراورده های رایج به دلیل نیاز به تکرار دوز در فواصل زمانی کوتاه و معین امکان دستیابی به درمان صحیح را محدود می کند. اساسی ترین روش برای دستیابی به دارو رسانی مطلوب، طرح ریزی سیستم هایی است که دارو را با سرعت کنترل شده در خون آزاد کند، به طوری که غلظت آن در خون در سطح مناسب درمانی و زیر سطح سمیت آن باقی بماند. بدین منظور از پلیمرها به عنوان نگهدارنده یا حاملان دارو استفاده می شود. پلیمرها می توانند به دو طریق نفوذی و شیمیایی سرعت آزاد سازی دارو را کنترل کنند. در روش کنترل نفوذی برای ساختن دارو، از مخازن یا غشاهای پلیمری استفاده می شود که مشتقات سلولزی بخش عمده ای از این  پلیمرها را تشکیل می دهند. این غشاها به عنوان سدهای نفوذپذیر عمل می کنند یا سوراخ هایی دارند که اجازه حرکت مولکول ها را از میان غشا فراهم می سازند. غشاهای پلیمری می توانند در اثر متورم یا متراکم شدن محلول دارویی خود را به بیرون برانند. ار چنین سیستم هایی برای درمان نظام دار و موضعی استفاده می شود.

 

 


قیمت فایل : 2000 تومان – فرمت : pdf (غیرقابل ویرایش) – صفحات : 6

  • خریدار گرامی : برای دانلود فایل پیشنهاد می کنیم از مدیریت دانلود استفاده کنید. همینطور فایل در قالب فرمت zip میباشد و برای اجرا نیازمند نرم افزار WinRaR میباشد.
۲,۰۰۰ تومان – خرید


دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.