no-img
استار پروژه

مقاله ارتباطات تحریک‌ پذیر زمانی در پروتکل شبکه CAN | استار پروژه


استار پروژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

DOC
مقاله ارتباطات تحریک‌ پذیر زمانی در پروتکل شبکه CAN
doc
نوامبر 23, 2018
45 کیلوبایت
12 صفحه (word)
۲,۰۰۰ تومان
۲,۰۰۰ تومان – خرید

مقاله ارتباطات تحریک‌ پذیر زمانی در پروتکل شبکه CAN


مقاله ارتباطات تحریک‌ پذیر زمانی در پروتکل شبکه CAN (time triggered CAN)

در قالب فرمت ورد (word) قابل ویرایش

 

قسمتی از متن مقاله :

در محیط‌ های صنعتی، کارخانجات، خطوط تولید و امثالهم، اتصال میکروکنترلر‌ها،‌ سنسورها (Sensor) و محرک‌ ها (Actuator) با چندین نوع سیستم ارتباطی متفاوت به یکدیگر، نوعی هنر معماری در الکترونیک و کامپیوتر است. امروزه ارتباطات از نوع تحریک‌ پذیر زمانی به‌ طور گسترده‌ ای در پروتکل ارتباطات برپایه شبکه با پروتکل CAN (Controller Area Network) استفاده می‌ شود. مکانیسم داوری (Arbitrating) در این پروتکل اطمینان می‌ دهد که تمام پیام‌ ها بر اساس اولویت شناسه (Identifier) منتقل می‌ شوند و پیامی با بالاترین اولویت به هیچ عنوان دچار آشفتگی نخواهد شد. در آینده ، بسیاری از زیر شبکه‌ های (SubNet) مورد استفاده در کاربرد‌ های حیاتی ، به‌ عنوان مثال در بخش‌ هایی مثل سیستم‌ های کنترل الکترونیکی خودرو (X-By-Wire)، به سیستم ارتباطی جامعی نیاز دارند که دارای قطعیت ارسال و دریافت در هنگام سرویس‌ دهی باشد. به‌ عبارتی ، در ماکزیمم استفاده از باس که به ‌عنوان محیط انتقال این نوع شبکه به‌ کار می‌ رود ، باید این تضمین وجود داشته باشد که پیام‌ هایی که به ایمنی (Safety) سیستم وابسته هستند ، به موقع و به درستی منتقل می‌ شوند. علاوه بر این باید این امکان وجود داشته باشد که بتوان لحظه‌ ی ارسال و زمانی را که پیام ارسال خواهد شد را با دقت بالایی تخمین زد.
در سیستم با پروتکل CAN استاندارد، تکنیک بدست آوردن باس توسط گره‌ های شبکه بسیار ساده و البته کارآمد است. همان‌ گونه که در قبل توضیح داده‌ شده است، الگوریتم مورد استفاده برای بدست آوردن تسلط بر محیط انتقال، از نوع داوری بر اساس بیت‌ های شناسه است. این تکنیک تضمین می‌کند که گره‌ای که اولویت بالایی دارد، حتی در حالتی‌‌ که گره‌ های با اولویت پایین‌ تر نیز قصد ارسال دارند، هیچ‌ گاه برای بدست آوردن باس منتظر نمی‌ ماند. و با وجود این رقابت بر سر باس، پیام ارسالی نیز مختل نشده و منتقل می‌شود. در همین جا نکته‌ ی مشخص و قابل توجهی وجود دارد. اگر یک گره‌ ی با اولویت پایین بخواهد پیامی را ارسال کند باید منتظر پایان ارسال گره‌ ی با اولویت بالاتر باشد و سپس کنترل باس را در اختیار گیرد. این موضوع یعنی تاخیر ارسال برای گره‌ ی با اولویت پایین‌ تر، ضمن این که مدت زمان این تاخیر نیز قابل پیش‌بینی و محاسبه نخواهد بود و کاملا به ترافیک ارسال گره‌ های با اولویت بالاتر وابسته است. به عبارت ساده‌ تر :
● گره یا پیام با اولویت بالاتر، تاخیر کمتری را برای تصاحب محیط انتقال در هنگام ارسال پیش‌ رو خواهد داشت.
● گره یا پیام با اولویت پایین‌ تر ، تاخیر بیشتری را برای بدست‌ گرفتن محیط انتقال در هنگام ارسال ، تجربه خواهد کرد.

یک راه حل برطرف کردن نیاز‌های ذکرشده در بالا ، استفاده از شبکه‌ ی استاندارد CAN با اضافه‌ کردن تکنیک تحریک زمانی (Time Trigger) به آن می‌ باشد. استفاده از تکنیک تحریک زمانی در CAN، طبق توضیحاتی که داده خواهد شد ، باعث اجتناب از این تاخیر می‌ شود و باعث استفاده‌ ی مفیدتر و کارآمدتر از پهنای باند شبکه ، به کمک ایجاد قطعیت در زمان‌ های انتظار و ارسال، می‌ شود. به عبارت دیگر، مزایای این شبکه با استفاده از تکنیک تحریک زمانی عبارت خواهد بود از :
● کاهش تاخیر‌های غیر قابل پیش‌ بینی در حین ارسال
● تضمین ارتباط قطعی و تاخیر‌های قابل پیش‌ بینی
● استفاده‌ ی مفید‌تر و کارآمد از پهنای باند شبکه
با توجه به مکانیسم‌ های پیش‌ بینی شده در TTCAN، این پروتکل زمان‌ بندی پیام‌ هایی با تحریک زمانی (TT) را به خوبی پیام‌ هایی با تحریک رویداد (Event Trigger) را که قبلا در این پروتکل قرار داشت، مدیریت می‌ کند. این تکنیک اجازه می‌ دهد که سیستم‌ هایی که دارای عملگرهای بلادرنگ هستند نیز بتوانند از این شبکه استفاده کنند. همچنین این تکنیک انعطاف بیشتری را برای شبکه‌ هایی که قبلا از CAN استفاده می‌کردند، ایجاد می‌کند. این پروتکل برای استفاده در سیستم‌ هایی که ترافیک دیتا بصورت مرتب و متناوب در شبکه رخ می‌ دهد ، بسیار مناسب و کارآمد می‌ باشد.

فهرست مطالب :

  • چکیده
  • مقدمه
  • پیاده سازی TTCAN
  • دانسته های و روش ارسال و دریافت گره های TTCAN
  • مشخصات فنی پروتکل
  • نتیجه گیری
  • منابع

 


قیمت فایل : ۲۰۰۰ تومان – فرمت : word (قابل ویرایش) – صفحات : ۱۲

  • خریدار گرامی : برای دانلود فایل پیشنهاد می کنیم از مدیریت دانلود استفاده کنید. همینطور فایل در قالب فرمت zip میباشد و برای اجرا نیازمند نرم افزار WinRaR میباشد.
۲,۰۰۰ تومان – خرید


دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *