no-img
استار پروژه

اقدام پژوهی چگونه می توانم به دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی کمک نمایم ؟ – استار پروژه


استار پروژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

DOC
اقدام پژوهی چگونه می توانم به دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی کمک نمایم ؟
doc
آوریل 15, 2017
31 کیلوبایت
26 صفحه (word)
۳,۰۰۰ تومان
۳,۰۰۰ تومان – خرید

اقدام پژوهی چگونه می توانم به دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی کمک نمایم ؟


اقدام پژوهی چگونه می توانم به دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی کمک نمایم ؟

در قالب فرمت ورد (word) قابل ویرایش


اقدام پژوهی چگونه می توانم به دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی کمک نمایم ؟

اقدام پژوهی چگونه می توانم به دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی کمک نمایم ؟

Action How can I help my students to choose a field of study

توضیحی مختصر :

چکیده :
هدف این پژوهش چگونگی کمک به دانش آموزان جهت انتخاب رشته درست و تعیین عوامل موثر بر رضایت دانش‏ آموزان‏ شاخه نظری دوره متوسطه در انتخاب رشته تحصیلی بوده است. جامعه پژوهشی شامل دانش ‏آموزان‏ پسر سال اول دوره‏ی متوسطه هنرستان دارالفنون است که در سال تحصیلی 93-92 مشغول به تحصیل بودند. با روش نمونه‏ گیری تصادفی خوشه‏ای تعداد 60 نفراز آنان به عنوان نمونه انتخاب گردیدند که در پرسشنامه ما مشارکت کردند. به منظور گردآوری داده‏ها‏ از یک پرسشنامه چهار گزینه ای شامل ده سوال، به همراه مصاحبه استفاده گردید. تجزیه و تحلیل داده‏ ها‏ با استفاده از روش‏های آمار توصیفی شامل فراوانی و درصد ویژگی‏ها و عوامل موثر در انتخاب رشته را بخوبی برای ما نشان میدهد. همچنین نتایج بیانگر وجود ارتباط بین اولویت شغلی آینده و رضایت از انتخاب رشته بوده است. در این پژوهش عوامل موثر بر انتخاب رشته به ترتیب، علاقه شخصی و استعداد، بازار کار و توصیه مشاور و اولیاء بوده. انتخاب رشته تحصيلی در پايان مقطع تحصيلی اول دبيرستان يکی از دغدغه های مهم دانش آموزان و والدين آن ها می باشد زيرا انتخاب درست رشته تحصيلی يکی از دلايل موفقيت تحصيلی و شغلی دانش آموزان در آينده می باشد. دانش آموزان برای انتخاب رشته بايد کاملا آزاد باشند و خودشان شخصا بر اساس استعداد و علاقه درونی خودشان تصميم بگيرند و طوری نباشد که دانش آموزی فقط برای رضايت والدين و يا اطرافيانشان رشته خود را انتخاب کند. در انتخاب رشته در دبيرستان علاقه و ميزان پيشرفت درسی و انگيزه خود جوش هر دانش آموز به درس های اصلی آن رشته تحصيلی است ، يعنی دانش آموزان از خواندن و مطالعه درس های آن رشته شخصا لذت ببرد و احساس تسلط بر آن درس را در خود احساس کند.
رشته تحصيلی که مورد علاقه افراد نباشد باعث از بين رفتن بسياری از لذت ها و موفقيت ها در فرد می شود و بسيار اتفاق افتاده است که دانش آموزان فعال و با استعداد به خاطر اينکه رشته تحصيلی مناسبی را در دبيرستان انتخاب نکردند در ادامه تحصيل و يا پيدا کردن شغل مرتبط با رشته خود ناکام ماندند.
شناخت رشته و سپس انتخاب رشته در هنگام انتخاب رشته تحصيلی بسيار مهم و موثر می باشد و والدين ، دانش آموزان ، معلمان ، مشاوران و رسانه ها در شناخت و ارايه رشته های مختلف به دانش آموزان وظيفه سنگينی را بر عهده دارند.
انتخاب رشته تحصيلی در دروه دبيرستان مقدمه ای برای انتخاب شغل می باشد .
پدر و مادر بايد رقابت های ناسالم و سليقه و علاقه ناسالم خود را در انتخاب رشته تحصيلی فرزندشان کنار بگذارند و برای انتخاب رشته تحصيلی فرزندشان شيوه مشارکتی را پيش گيرند و از افراد صاحب نظر بخصوص مشاور مدرسه استفاده کنند و جهت راهنمایی بیشتر ارتباط تنگاتنگی ایجاد کنند.
انتخاب رشته نبايد برای دانش آموزان به صورت تحميلی باشد زيرا باعث عدم رضايت شغلی و ترک تحصيل دانش آموزان می شود. ملاک اصلی در انتخاب رشته نمره ، سليقه و علاقه دانش آموزان می باشد و والدين نبايد رشته ای را به فرزند خود تحميل کنند چون اگر دانش آموزی به اجبار وارد رشته ای شود در آينده دچار مشکل می شود.
بهترين منبع برای هدايت دانش آموزان به سمت انتخاب رشته مشاوران تحصيلي مدارس هستند که در طول سال با برگزاري آزمون ها ی مختلف علاقه مندي و استعداد افراد را مي سنجند. مشاوران تحصيلی نظر دبيران ، نظر والدين و دانش آموزان را سوال می کنند و شناختی که مشاوران تحصيلی از دانش آموزان دارند بهترين ملاک برای هدايت دانش آموزان به سمت انتخـاب درست رشته تحصيلی می باشد.
مقدمه :
هر کس در زندگی بارها دست به انتخابهای کوچک و بزرگ بسیاری می‌ زند. در این میان ،برخی انتخابها ، سرنوشت ساز و تاثیر گذار و برخی دارای اهمیت کمترند. انتخاب یکی از مهمترین فعالیت‌ های انسان است. انسان با انتخاب‌ های خود مسیر زندگی‌ اش را تعیین می‌کند از جمله انتخابهای سرنوشت سازی که در زندگی فرد نقش تعیین کننده ای دارد ، انتخاب همسر ، انتخاب رشته تحصیلی، و انتخاب شغل هستند.
انسان آزاد آفریده شده است و به وی این اختیار داده شده است که در بسیاری از موارد آنچه را که مناسب می‌ داند با استفاده از قوای فکری و ذهنی خود و گاه بسته به احساساتش، دست به انتخاب بزند. لحظات انتخاب، لحظاتی حساس هستند. چرا که با تصمیم گیری درباره روش‌ یا پدیده‌ ای خاص، فرد سرنوشت خود را رقم می‌ زند. انتخاب در زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است. با انتخاب درست می‌توان از منابع (مادی، مالی، انسانی و اطلاعاتی) به شیوه‌ ای مناسب بهره برداری کرده و از اتلاف این منابع جلوگیری کرد. انتخابی که مبتنی بر اطلاعات و بینش باشد می‌تواند به تصمیم گیرنده در جلوگیری از ضایع شدن این منابع کمک کند. بنابراین انتخاب صحیح می‌تواند به مسئولیت پذیری شخص کمک نماید.
انتخاب رشته تحصیلی در دوره دبیرستان، به این دلیل که مقدمه انتخاب رشته در تحصیلات عالی دانشگاهی و تعیین جایگاه فرد در بازار است. از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد. انتخاب رشته و هدایت تحصیلی در دوران دبیرستان باید با دقت و با سنجیدن و در نظرگرفتن تمامی جوانب – به ویژه علاقه دانش آموز – توسط شخص دانش آموز و بدون هیچگونه اجبار و تحمیل صورت گیرد. البته والدین نقش مهمی از لحاظ ارشاد و دادن آگاهی و حمایت دارند.
موفقیت کلید شادی نیست، شادی کلید موفقیت است؛ اگر آنچه انجام می دهی دوست بداری، موفق خواهی بود.
در دوره متوسطه یک بار دانش آموزان انتخاب رشته تحصیلی را تجربه می‌کنند. در واقع این انتخاب یکی از سرنوشت سازترین انتخاب‌ های دانش آموزان است. اگر در این انتخاب موفق باشد با این کار، آنان در راهی قدم می‌گذارند که زمینه دانش، توانایی و موفقیت آنان را جهت آینده ی زندگیشان تعیین می‌ کند.

فهرست مطالب :

 • چکیده
 • مقدمه
 • بیان مسئله
 • تعریف و توصیف مفاهیم و واژگان
 • پیشینه علمی تحقیق
 • فرم انتخاب رشته در هدایت تحصیلی  یکی از دانش آموزان
 • جمع آوری اطلاعات (شواهد 1)
 • استفاده از روش مشاهده مستقیم
 • عوامل موثر در انتخاب رشته
 • بعداز بیان نظرات و بررسی آنان ، پژوهنده نظرات فوق را بدین گونه دسته بندی نمود .
 • ب) شاخص‌های کیفی وضع موجود
 • مصاحبه با هنرجو مصطفی عدالتی  رشته تربیت بدنی:
 • تجزیه و تحلیل (شواهد 2)
 • عوامل بیرونی
 • عوامل درونی
 • عوامل مزاحم درانتخاب رشته مناسب ودرست
 • امکانات و تجهیزات آموزشی مدارس
 • اعتبار بخشی
 • الگوی تفسیر -روش شش پرسش
 • نمودار تفصیلی شش پرسش
 • راه حلهای پیشنهادی
 • منابع

قیمت فایل : 3000 تومان – فرمت : word (قابل ویرایش) – صفحات : 26

 • خریدار گرامی : برای دانلود فایل پیشنهاد می کنیم از مدیریت دانلود استفاده کنید. همینطور فایل در قالب فرمت zip میباشد و برای اجرا نیازمند نرم افزار WinRaR میباشد.
۳,۰۰۰ تومان – خرید


دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.