no-img
استار پروژه

اقدام پژوهی چگونه كلاس تاريخ را با نشاط و جذاب کردم ؟ | استار پروژه


استار پروژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

DOC
اقدام پژوهی چگونه كلاس تاريخ را با نشاط و جذاب کردم ؟
doc
فوریه 3, 2017
24 کیلوبایت
19 صفحه (word)
۳,۰۰۰ تومان
۳,۰۰۰ تومان – خرید

اقدام پژوهی چگونه كلاس تاريخ را با نشاط و جذاب کردم ؟


اقدام پژوهی چگونه كلاس تاريخ را با نشاط و جذاب کردم ؟

در قالب فرمت ورد (word) قابل ویرایش


اقدام پژوهی چگونه كلاس تاريخ را با نشاط و جذاب کردم ؟

اقدام پژوهی چگونه كلاس تاريخ را با نشاط و جذاب کردم ؟

توضیحی مختصر :

چکیده :
از زمانی كه به تدريس درس تاريخ‌ پرداختم، متوجه عدم علاقه و توجه برخی از دانش‌ آموزان به كلاس شده‌ ام؛ كه از درس، كتاب و معلم گريزان و بيشتر سعی دارند كه خودشان بصورت مستقل و بدون اتكا به معلم درس را فرا بگيرند. اين وضعيت چندان برای من و كلاس خوش آيند نبود بنابراين تصميم گرفتم تا آنجا كه می توانم وضعيت نامطلوب را دچار تغيير و تحول نموده و كلاسم را از هر لحاظ دارای شور و نشاط كافی نمايم.
نتيجه‌ ای كه در نهايت پس از به كار بردن راه حل‌ های مختلف برای اينجانب عايد شده، شور و نشاط و علاقه به درس، همراه با فعاليت دانش‌ آموزان در كلاس بوده است. كه اين مسئله برايم ارزش زيادی داشته است.
از ديگر مواردی كه بايد به آن اشاره شود كسب موفقيت دانش‌ آموزان در آزمونهای مستمر و پايانی بود.
شركت همگی دانش‌ آموزان به صورت داوطلبانه در پرسش‌ های كلاسی، انجام برخی تكاليف محوله و رقابت سالم در بين آنها از ديگر مواردی است كه از كنار آن نمی توان به سادگی گذشت.
در نشست‌ ها و گفتگو هايی كه با همكاران مختلف داشته‌ام، در استفاده از راه‌ حل‌ های مذكور، بيشتر تشويق می شدم.
مقدمه :
تاريخ هر ملتی، نمادی از هويت آنان است كه در شكل‌ گيری شخصيت و هويت جوانانش، نقش اساسی خواهد داشت. تاريخ يكی از مهمترين و بهترين ماخذ تعليم و تربيت برای انسانهاست و همانطور كه گفته شده « هيچ قسمتی از فرهنگ يک جامعه به اندازه‌ ی تاريخ در هويت بخشی موثر نيست ».
اين مسئله تنها با آموزش درست تاريخ ميسر می شود و در اين راه بايد دانش‌ آموزان را به گونه‌ ای جذب درس تاريخ و فلسفه‌ ی حاكم بر آن كرد كه بعد از پايان درس، آنان خود به دنبال چرايی مسائل بروند و به غور و تحقيق در امور بپردازند.
در ارائه‌ ی درس تاريخ، چه به صورت سنتی و يا شكل نوين آن، بايد روحيه‌ ی كنجكاوی، حقيقت‌ جويی و دنبال كردن دلايل، علت‌ ها و نتايج تاريخی و نقش آنها را در زندگی حال و آينده‌ ی دانش‌ آموزان ايجاد كنيم؛ و كاربرد تاريخ برای حال و آينده را واقعاً در روح و جان آنها و كسانيكه تاريخ را تنها حديث گذشتگان (مردگان) می پندارند، به صورت علمی و كاربردی تقويت كنيم.
بقول دكتر زرين‌ كوب « آنچه انسان امروز از تاريخ می تواند آموخت شناخت خويش است شناخت معنی حيات خويش در واقع… تاريخ تنها محدود به دنيای حاضر – زمان جاری – هم نيست؛ با دنيای گذشته و با آنچه در آينده خواهد بود نيز پيوند اتصال دارد. و …»
درس تاريخ در طی سالهای اخير شايد برای اولين بار با رويكرد روشمداری و پيوند دادن مباحث تاريخ با زندگی روزمره‌ ی  دانش‌ آموزان، با طرح مباحث متفاوت و متنوع جهت بيان جايگاه و نقش زندگی تاريخی انسان‌ ها در رويكرد پژوهش در تاريخ و ارتباط تاريخ با علوم ديگر تدوين و تأليف شده است. كه می توان اين امر را نويد بخش تحولی در چگونگی تنظيم كتب درسی بحساب آورد. اما عليرغم پروانهات كتاب، به واسطه سابقه ذهنی، كه آن هم برخواسته از يكسری عوامل گوناگون می باشد، ما شاهد بی رمقی و علاقه كم دانش‌ آموزان نسبت به اين درس هستيم. در صورتيكه اگر درس تاريخ به شيوه‌ ای جذاب و اثرگذار ارائه ‌شود، علاوه بر اينكه حس مسئوليت‌ پذيری دانش‌ آموزان را بر می انگيزاند، در شكل‌ گيری هويت فرهنگی و اجتماعی نسل جوان و آينده‌ ساز اين ديار نيز نقش بسزايی خواهد داشت.
آنچه در پی می آيد تنها شرح برخی از تجربه‌ هایی است كه در حين تدريس جهت ايجاد علاقه و طراوت بيشتر در كلاس كسب شده است. البته اميدوارم كه اين تجربيات برای همكارانی كه در آغاز راهند مفيد فايده باشد.

فهرست مطالب :

 • چکیده
 • مقدمه
 • بیان مسئله
 • تعریف و تبیین واژه های کلیدی
 • اقدام راه حل پیشنهادی
 • ارزیابی نتایج (گردآوری شواهد 2)
 • برخی از اظهار نظرها به عنوان نمونه
 • بیان محدودیت ها
 • ارائه پیشنهادات
 • منابع و پیشینه های مورد استفاده

 


قیمت فایل : 3000 تومان – فرمت : word (قابل ویرایش) – صفحات : 19

 • خریدار گرامی : برای دانلود فایل پیشنهاد می کنیم از مدیریت دانلود استفاده کنید. همینطور فایل در قالب فرمت zip میباشد و برای اجرا نیازمند نرم افزار WinRaR میباشد.
۳,۰۰۰ تومان – خرید


دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *