no-img
استار پروژه

اقدام پژوهی چگونه توانستم جلوی معضل تعطیلات زود هنگام را در نیمه دوم اسفند (تعطیلات نوروزی) را بگیرم؟ – استار پروژه


استار پروژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

DOC
اقدام پژوهی چگونه توانستم جلوی معضل تعطیلات زود هنگام را در نیمه دوم اسفند (تعطیلات نوروزی) را بگیرم؟
doc
فوریه 6, 2019
294 کیلوبایت
26 صفحه (word)
۳,۰۰۰ تومان
۳,۰۰۰ تومان – خرید

اقدام پژوهی چگونه توانستم جلوی معضل تعطیلات زود هنگام را در نیمه دوم اسفند (تعطیلات نوروزی) را بگیرم؟


اقدام پژوهی چگونه توانستم جلوی معضل تعطیلات زود هنگام را در نیمه دوم اسفند (تعطیلات نوروزی) را بگیرم؟

در قالب فرمت ورد (word) قابل ویرایش

 

قسمتی از متن اقدام پژوهی :

معظل تعطیلات زود هنگام مدارس بخصوص هنرستان ها در نیمه دوم اسفند ماه نزدیک عید نوروز اثرات منفی بر آموزش و پرورش داشته و سالیان سال است که ادامه داشته است. و ضرر و زیان های جبران ناپذیری بر آموزش و پرورش و بیت المال داشته است. در واقع تعطیلی زودتر از موعد مدارس، رسمی است که در چند سال اخیر باب شده است و اگر امروز مدارس این چنین در روزهای آخر سال تق و لق می شود نشان دهنده نوعی فرهنگ است که میل به بی اعتنایی به تقویم، روزهای رسمی و کار و تلاش دارد که با زبان بی زبانی، بحرانی در کمین را روایت می کند.
تجربه نشان داده در پس برخوردهای منفعلانه مدیران آموزش و پرورش درباره تعطیلی خودسرانه در ایام قبل از عید نوروز، کمتر مدیری از برخورد اداری و قانونی نگران است که این جای تامل دارد. در واقع اگر سیستم اطلاع رسانی و بازرسی در اداره کل آموزش و پرورش به صورت کارآمد و موثری عمل نماید و اگر با توجه به پیش بینی ها اطلاعیه هایی از سوی روابط عمومی منتشر شود و بازرسی نیز در این خصوص صورت بگیرد مدیران مدارس بسیار مسئولانه تر و با جدیت بیشتری در مقابل دانش آموزان و همکارانی که قصد تعطیل کردن زود هنگام مدرسه را دارند می ایستند. اما با وجود این مشکل اکثرخانواده ها از این وضع راضی اند و خوشحال هستند که با تعطیل شدن فرزند، دیگر دغدغه محصل بودن او و معطل گذاشتن برنامه سفر را ندارند.
دانش آموزان هم که به قاعده، خوشحال تر از خانواده هستند. در این میان می ماند یک تقویم رسمی که ملاک عمل بسیاری از مدارس نیست و یک موضع رسمی از سوی وزارتخانه که تعداد کمی از مدارس جدی اش می گیرند.
خدشه ای که به تعطیلی زودهنگام مدارس وارد است از همین ناحیه رواست، چون نه تقویم و نه موضع رسمی وزیر و وزارتخانه آن قدرکم وزن نیست که به آن بی توجهی شود اما بسیاری از مدارس این چنین می کنند و استقبال خانواده ها از تعطیلات بیشتر نیز به آن دامن می زند.
نتیجه این که سال تحصیلی دانش آموزان از یک سو به واسطه تعطیلات رسمی، از سوی دیگر به علت تعطیلی پنجشنبه ها و از دیگر سو به واسطه تعطیلاتی که خودسرانه برای خود تعیین می کنند، کوچک و کوچک تر می شود و شکی نیست که دایره روزهای آموزشی دانش آموزان به این واسطه تنگ و تنگ تر می شود.

تعطیلات نوروزی مدارس ایران رسما ۱۳ روز است. اما ۱۳ روز تعطیلی عطش دانش آموزان را سیراب نمی کند. معمولا دانش آموزان از دو روز تا یک هفته به پیشواز تعطیلات نوروزی می روند. چهارشنبه آخرسال و فاصله آن با روز عید تعیین کننده تعداد روزهای “پیش تعطیل” نوروزی است. از دید بسیاری از دانش آموزان و دبیران آخرین سه شنبه اسفندماه ، آخرین روز کاری مدارس است. نگهداشتن بچه ها در کلاس و مدرسه در روزهای آخر خیلی سخت می شود. اکثرا بخشنامه سفت و سختی به مدارس جهت نگه داشتن دانش آموزان در مدارس ارسال می شود اما کارساز نیست.
اما در ادامه تبصره ای را به این حکم اضافه کرده اند: “غیبت‌ های روزهای ۲۷ و ۲۸ اسفند دانش‌ آموزان موجه است و به دانش‌ آموزان سخت نمی‌گیریم”. برداشت دانش آموزان و دبیران از بخشنامه ها و مصاحبه های این چنینی این است که مدارس در هفته آینده دایر نیستند.
اما آنچه که در عمل امسال اتفاق می افتد تعطیلی مدارس از یک هفته یا بیشتر مانده به عید است. بر اساس یک رسم چندین و چند ساله ؛ دانش آموزان حدود یک هفته مانده به عید درس و مشق را می بندند .
یک سال تحصیلی در مدارس ایران، رسما ۹ ماه است که از اول مهر تا آخر خرداد ادامه دارد. اما این همه داستان نیست. مدارس در طول سال به بهانه های مختلفی تعطیل می شوند. برگزاری امتحانات در پایان هر ترم حدود ۲۰ روز ، کلاس های درس را تعطیل می کند.
دانش آموزان معمولا روزهای “بین امتحان” در منزل درس می خوانند. البته طبق مقررات کلاس های درس مدارس در زمان برگزاری امتحانات مثل زمان های دیگر باید تشکیل شود. مقررات چیزی می گوید و سنت های دیرپای آموزشی که سینه به سینه و نسل به نسل منتقل می شوند و باب طبع دبیر و دانش آموز ایرانی است، چیز دیگری را دیکته می کند. در طول سال، مدارس به دلایلی مانند سرما و یخبندان، بارش برف، آلودگی هوا، استقبال از مقامات دولتی و روزهای بین التعطیلی و … چند روزی تعطیل می شوند.
بوی عید از اول اسفند مشام دانش آموزان را پر می کند. بوی عید دانش آموزان را یاد تعطیلات و روزهای بی مسئولیتی می اندازد. آنها از خیال تعطیلات به وجد می آیند . دبیر ها با رویای تعطیلات مهربان می شوند. معاونان عبوس مدرسه لبخند می زنند و سرایدار مدرسه جان تازه ای می گیرد.
هر وقت بخشنامه وزارتی در مورد تعطیلات پیش از عید به مدارس می رسد، هوای مدرسه بهاری می شود. مهم نیست که بخشنامه منعطف باشد و یا لحن با جمله بندی خشک اداری نوشته شده باشد. حتی اگر مانند سال های قبل مسئولان تاکید کنند که “مدارس در همه مقاطع تحصیلی تا پایان روز ۲۸ اسفندماه دایر هستند و تعطیلی زودهنگام مدارس پیش از ۲۸ اسفندماه تخلف محسوب می شود و از سوی آموزش و پرورش پیگیری خواهد شد…”، باز هم همه یاد تعطیلات می افتند.
همه در مدرسه گوش شان از دستورات و امر و نهی های بخشنامه ای پر است، تشکیل کلاس ها در نیمه دوم اسفند و به خصوص هفته آخر به مویی بند است. وجود یک روز تعطیل در اول یا وسط هفته آخر، تمایل پنهان عوامل آموزشگاه و اشارات سمبلیک دبیران، سرنوشت هفته آخر را رقم می زند.
تجربه نشان داده است که با وجود هشدارهای هر ساله نسبت به برخوردهای قانونی با متخلفان، کمتر مدرسه ای از برخورد قانونی واهمه دارد که این جای بحث دارد.
به دلیل این که آموزش و پرورش به اندازه همه مدارس بازرس ندارد تا به همه آنها سرکشی کند و بداند همه چه می کنند. و دوم این که چون والدین از تعطیلی زودهنگام استقبال می کنند کمتر پیش می آید بابت این تعطیلی شکایت کنند و سرنخ را به بازرسان بدهند.

فهرست مطالب :

 • چکیده
 • مقدمه
 • بیان مسئله
 • توصیف وضع موجود
 • اهمیت موضوع
 • گردآوری شواهد یک
 • شاخص های کمی وضعیت موجود
 • جمع آوری اطلاعات برای ارائه راه حل ها
 • خلاصه یافته های اولیه
 • راه حل های پیشنهادی
 • راه حل های انتخابی و قابل اجرا
 • گرد آوری شواهد دو
 • نتایج و ارزیابی پژوهش
 • عادلانه بودن ارزیابی (اعتبار بخشی)
 • باز ساخت یا بهسازی عمل
 • نگاهی درباره نظام زمانی تحصیلات و تعطیلات مدارس
 • نتیجه گیری
 • منابع و ماخذ

 


قیمت فایل : ۳۰۰۰ تومان – فرمت : word (قابل ویرایش) – صفحات : ۲۶

 • خریدار گرامی : برای دانلود فایل پیشنهاد می کنیم از مدیریت دانلود استفاده کنید. همینطور فایل در قالب فرمت zip میباشد و برای اجرا نیازمند نرم افزار WinRaR میباشد.
۳,۰۰۰ تومان – خرید


دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.